Sajad abituriendid uurivad oma tulevikuvõimalusi Tartus.

jaanuar 18, 2017 in meie kool

12. jaanuaril toimus Tallinnas kultuurikatlas kõrghariduspäev “Õpi Tartus!”. Õppimisvõimalusi tutvustasid abiturientidele Tartu ülikooli, Eesti Maaülikooli, Eesti Lennuakadeemia ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli tudengid. Samuti astusid lühiloengutega üles mitmed silmapaistvad tegijad, kes andsid noortele edasi enda kogemusi ülikoolist ning näpunäiteid tulevasteks sisseastumisteks. Lisaks oli võimalus valida 20 erineva töötoa vahel, milles võis saada ülevaate endale meeldivast erialast.

Foto: /Tartu Ülikool

Kõrghariduspäeval osales koguni üle 1300 noore ning nende seas olime ka meie, Suure-Jaani Gümnaasiumi abiturientid, Andrea Maris Aule, Marleen Helimets ja Merris Kivisoo. Lootsime saada enda küsimustele ja muredele vastused ning uurida, mis võimalused on loodud Tartus õppimiseks.

Foto: Erakogu

Kohale jõudes oli näha kultuurikatla uksest välja voogamas inimeste massi, kes kannatamatult ootasid hoonesse sooja saamist. Sisse jõudes said kõik endale nimesildid ning seejärel võis juba tutvuma minna koolide väljapanekutega, töötubadega ning külalisesinejatega.

dsc_0003_4

Foto: Erakogu

Esialgu tegime tutvust koolidega ja otsisime vastuseid enda küsimustele ning seejärel läksime kuulama toiduteadlase Mati Roasto ettekannet “Toidu ohutus – müüdid ja tegelikkus”. Eesti ainsa toiduhügieeni ja -ohutuse professori esitlus oli äärmiselt põnev. Enda etteastes käsitles toidu ohutusega seonduvaid müüte ning tegi ennustuse, et 2050 aastaks on horisontaalse põllumajanduse asemel tekkinud vertikaalne põllumajandus. Tulevastele eksamisooritajatele andis ta soovituse tarbida enne eksamit kofeiini, kuna see aktiveerib lühimälu.

Foto: Erakogu

Järgmisena astus üles ettekandega “Ajakirjaniku võime muuta maailma” Lauri Hussar, kes on postimehe peatoimetaja. Veel on tal kogemust Rahvusringhäälingus (ERR) Vikerraadio ja ETV saatejuhina. Tema arutles ajakirjanduse võime üle muuta maailma ning rääkis, milliste väljakutsetega tuleb ajakirjanikel silmitsi seista. Husser tõi näiteid, kuidas ajakirjandus on ära hoidnud seadusemuudatusi ning isegi lõpetanud sõjad (Vietnami sõda, mis oli üks esimesi, mis jõudis televisooni vahendusel rahvani). Lõpetuseks rääkis Husser, kuidas praegusel sotsiaalmeedia ajastul on ajakirjanduse suurim ülesanne tuua inimestele kätte mitmekesist informatsiooni.

Foto: /Tartu Ülikool

Lõpetuseks kuulasime lühiloengut “Kas see, mis sa täna koolis õpid on piisav, et tööturul homme läbi lüüa? Ei ole!” mille tõi meieni ettevõtja Kei Karlson. Tema on üks start-up-ettevõtte GoWorkaBit asutajatest. Meile, kui tulevastele tööotsijatele, oli Kei esitluse teema väga huvipakkuv, kuna ta rääkis, kuidas muutub karjäärimaastik ning mida tööandjad enim inimestes otsivad. Selleks, et lüüa tulevikus tööturul läbi on sul vaja 10 oskust, millised need täpselt on, saad teada googeldades “top 10 skills in 2020”.

Foto: /Tartu Ülikool

Peale eelmainitud esinejate astusid veel lavale TÜ tudeng Nils Joonas Kristian Saar, ajuteadlane Jaan Aru, ettevõtja Reet Roos, lennujuht Enn Heinsoo ja kirjanik Valdur Mikita. Üllatusesinejaks aga astus lavale improteater Ruutu10, kes naerutas noori läbi improviseeritud humoorikate seikade, kuhu kaasati ka publikut.

Foto: /Tartu Ülikool

Peame tõdema, et kõrghariduspäev oli väga meeleolukas vaheldus tavalisele koolipäevale. Lisaks sellele, et kuulsime väga huvitavaid loenguid, saime teada palju uut Tartu tudengielu kohta ja soovitusi sisseastumiseks. Kindlasti julgustame ka järgmisel aastal abituriente sinna minema!

12. klassi õpilane,

Andrea Maris Aule